Годишно от провинцията в София пристигат по около 20 хиляди души, пресметна проф. Петър Иванов от Центъра за демографска политика.
По думите му за десет години това прави 200 000 души, които са се преселили в столицата заради по-високите заплати.
Той подчерта, че доходите на един български гражданин годишно са в размер на 14 хил. щатски долара, докато в страни като Ботсвана и Габон доходите са по-високи и стигат около $16-17 хил.
"За да започне да се решава демографската криза у нас, е необходимо бързо, драстично и шоково увеличение на доходите в България - поне с 20 на сто за година - на пенсионери и работещи", включи се в защита на колегата си проф. Никола Алтънков.
По думите му недостатъчните доходи не окуражават младите семейства да имат деца.
"Доходите са най-големият фактор за младите и предприемчиви българи да напускат страната ни. Нашите сънародници в чужбина са между 800 000 и 2,2 милиона души", предположи проф. Алтънков, но коментира, че "не всички от тях са богати".
Според него половината от родните гастарбайтери в чужбина "мият улици, пекат хамбургери и чистят градини, берат портокали и с удоволствие биха се върнали в България, ако взимат поне толкова мизерни пари, колкото получават в Испания и Гърция".
Учените от Центъра за демографска политика за пореден пътпредставиха "стряскащи статистики" - за намаляване на българското население с по осем души на час, за "самоубийства на трима българи на ден" и за напускането на България - по един лекар на ден.
"Заобикалянето на демографския проблем е свързано със смърт - със смъртта на нацията", заяви проф. Алтънков, цитиран от БТА.
Той отбеляза, че една от най-често срещаните нападки към тях, като учени, изнасящи подобни факти, била, че са "кабинетни фантазьори".
Проф. Петър Иванов пък констатира, че "демографската катастрофа се използва много упорито, системно и целенасочено като PR от политическите партии".