Астероидите, въртящи се на неголямо разстояние от Земята, са много по-разнообразни, отколкото се смяташе досега. До такъв извод стига група астрономи в статия, публикувана в сп. Astronomical Journal, пише Lenta.ru.
Астрономите изследвали свойствата на стотици околоземни обекти (Near Earth Objects) с помощта на инфрачервения телескоп Spitzer. За разлика от телескопите, работещи в оптическия диапазон, Spitzer може да различи голям и тъмен астероид от малък и светъл (тяхната температура е различна, докато изображението на тези неголеми обекти е доста сходно).
Учените установили, че много от околоземните астероиди имат високо албедо – тоест добре отразяват слънчевата светлина. С времето повърхността на астероидите потъмнява и отразява слънчевите лъчи по-лошо, съответно астрономите заключили, че част от изучените обекти са се формирали сравнително скоро. Това означава, че еволюцията на свойствата на околоземните обекти продължава и в настояще време.
Още един извод, направен от авторите на изследването, е голямото разнообразие на повърхностните свойства на астероидите, което говори за различния им произход. Част от тях може да се е „родила“ в главния астероиден пояс, който е разположен между орбитите на Марс и Юпитер, а друга част произхожда от по-отдалечени области на космическото пространство.
Работата на астрономите е част от по-мащабно изследване, в хода на което се планира изучаването на около 700 околоземни обекта.