Просветният министър Анелия Клисарова обяви, че е свършила много работа през краткия си мандат, но подчерта, че за една година не стават бързи реформи и драстични промени в сектор „Образование".
Тя сподели, че най-много съжалява, задето не е успяла да довърши философията си за „един учебник по един предмет".
Припомняме, срещу тази идея единно скочиха издателите у нас.
Висящ остава и Законът за средното образование. По него имаме над 7000 писма с предложения, заяви Клисарова.
По думите й, най-вълнуваща за гражданите се е оказалатемата за повтарянето на годината при децата от 1 до 4 клас.
За момента сякаш мнението на учители, родители и ученици клони към това, че от втори клас нататък системата трябва да е по-строга и да оставя за поправка неподготвените за по-горен клас малчугани.
Доста родители са писали на МОН и с въпроси за частните занимални, като основното искане е за по-строг контрол и създаване на техен регистър.
Нерешен остава и проблемът с местата в занималните в големите градове, по-специално в столицата. За Клисарова това е лесно обяснимо - директорите искат да разкриват повече паралелки и да приемат повече ученици, защото съгласно делегираните бюджети това значи и повече пари.
Така обаче не остават свободни помещения за занимални, обясни просветният министър. Според нея е нужно всеки директор да вземе оптималното решение за училището си.
Министърът и днес, въпреки напрегнатата политическа обстановка и неясната продължителност на живота на кабинета, продължи нормално работата си, като награди 29 ученици за успеха им в последния кръг на национално състезание по математика.