Вече няколко дни след премиерата на филма "Дякон Левски" полемиката продължава. Навръх деня, в който България почита паметта на Апостола, в студиото на bTV се разиграха, меко казано, грозни сцени.
На масата да обсъждат лентата седнаха сценаристът Георги Иванов, който критикува остро филма в социалните мрежи, актьорът Николай Сотиров и проф. Илия Тодев от БАН. По телефона пък се включи режисьорът Максим Генчев, който обясни, че срещу произведението му скачат „тези, които са потривали ръчички на бесилката”.
"Това не бих го нарекъл филм, а по-скоро социален експеримент и съвкупност от сцени от объркан жанр. Всеки има право да направи лош филм, нямам претенция да критикувам. Но когато тръгнеш да правиш такъв за Левски, ти трябва да си наясно с какво се захващаш, очакванията са огромни – хората имат голяма чувствителност за Левски като национален герой”, заяви Иванов.
Според него не може режисьорът на филма да използва Апостола като визитка и да обикаля страната като месия. Георги Иванов смята, че Левски е представен посредствено, не се вижда неговата героичност, не се виждат неговите постъпки като национален герой.
На 19 февруари не е нормално да коментираме дали е псувал Левски, заяви актьорът Ники Сотиров. Според него всичко е въпрос на гледна точка
Проф. Илия Тодев от БАН подчерта, че не е гледал филма, но приветства идеята за неговата направа. Той заяви, че не познава в исторически план Левски да е псувал, но това не го е шокирало толкова.
"Филмът е озаглавен "Дякон Левски", но освен революционер той е организатор и идеолог. Доколкото разбирам от отзивите, тази негова страна не е показана във филма. Той е и духовник през целия си живот, независимо че през последните години се опитаха да принизят Левски до терорист, масон, детеубиец", каза проф. Тодев.
Омаскарен ли е Левски във филма е една от основните теми в коментарите.
"Няма добър или лош филм. Когато се плюе срещу планината, тя не се защитава и храчката ти се връща на челото. Сакрална тема е Левски и има нещо изключително достойно да дръзнеш да интерпретираш тази тема", заяви Ники Сотиров.
Не може до безкрайност в българското изкуство да се използва въпрос на вкус. Има ниво, което трябва да защитаваме. Не може да се изхожда от позицията, че заслужава да има филм за Левски. Трябва да има критерий какво е добро кино, контрира Иванов.
"Зрителят ще си извади малко едностранчива позиция за Левски, ако гледа само филма. Явно той е създаден на базата на сегашната конюнктура - повече екшън, героят е направен така, че да се хареса и на мъже, и на жени. Не може да се очаква един филм да задоволи всички вкусове. Аз бих предпочел документална лента, която да го показва като мислител и духовник, заяви Илия Тодев.
"Филмът е всичко друго, но не и документален. Не може един млад човек да се обърка, ако гледа филма. По-скоро ще му въздейства емоционално", смята пък актьорът Ники Сотиров. Според него не чуваме репликата „Ако спечеля, печеля за цял народ - ако загубя, губя само мене си”, за да си я спомним сами.
"По същата логика може да го няма Левски във филма", опонира Иванов. Той допълни, че оценява положения огромен труд, но не можело Левски да бъде представян като екшън герой, на места като уестърн герой, с фентъзи елементи.
"Това са асоциации. Дали прилича на "Десперадо", или на Серджо Леоне - няма никакво значение", отвърна Сотиров.
Актьорът отвърна и на критиките, че филмът е много дълъг - 3 часа и 40 минути, с думите, че "за Левски всичко е малко".
Тук в дискусията се включи режисьорът Максим Генчев, който призна, че разговорът "леко го посъбудил".
"Въф филма виждаме убедителен Левски. В студиото има едно момче - Иванов, да гледа пак филма и да вникне в него. Аз съм сценарист на "Дякон Левски", ти на какво си сценарист? Защо в 8:30 се занимавам с един провален сценарист от филма „Фамилията”?", изригна Генчев и продължи:
"Дайте да видим с внучката (потомката на Левски Христина Богданова - б.р.) какво става. Как може да говори, че вижда мижав Левски, да си пие хапчетата. Къде беше тази дама през трите години, докато правих филма? Аз съм потърсил другата внучка на Левски - доц. Табакова. Колко внучки има, дайте да се разберем. Разбира се, че има грешки. Мен ми харесва, че филмът не се харесва, значи е постигнал целта си. Срещу него вият тези, които са потривали ръчички на бесилката. За мен тези хора са гарваните".
"Дреме ми, че не са ми харесали филма, народът го харесва, всичко е шест”, допълни още Генчев.
Максим Генчев на премиерата на филма. Снимка: Булфото