България става първата държава от ЕС, която ще се възползва отпомощта на Европейската комисия за развитието на нови научни способности. Това съобщи министърът на образованието и науката Тодор Танев и еврокомисарят за науката и иновациите Карлуш Моедаш, предаде БТА. Страната ни ще разполага с около 20 милиона евро бюджет в следващите пет години.
Срещу тези средства ще бъдат осигурявани съвети за подобряването на човешките ресурси в държавите от ЕС в областта на науката. "Не става дума за пари, а за осигуряването на помощ за развитието на човешкия капитал", уточни еврокомисарят Моедаш.
"За България днес е много важен ден - не само национален празник, но и в отбелязването на напредък в областта на изследванията", посочи еврокомисарят. "България е за пример, тя е първата, която се включва в новия инструмент за помощ от ЕК в тази област", смята еврокомисарят.
Министърът на образованието на България Тодор Танев смята, че бежанският въпрос е въпрос на грамотността в XXI век. "Винаги, във всеки век, е имало проблем с грамотността. Пари, които се дават на хора, неподготвени да ги използват, са хвърлени на вятъра", коментира Танев.
"Развитието на иновациите, основани на конкурентни и качествени изследвания, са обща цел на Европа", заяви министър Танев. "В последните години бяха създадени нови работни места единствено във високотехнологични фирми, които бележат ръст на продажбите от 26 на сто", отбеляза той.
"Твърдо уверени сме, че правителствата решително трябва да преосмислят своята политика към изследователите и научните организации, за да разчитат на тях за създаването на ресурс от нови поколения изследователи и млади хора, способни да създават иновативни продукти", посочи той.
По неговите думи финансирането на науката в България е близо до трагично ниски размери. "Надявам се, че скоро въпросът с финансирането ще достигне поне до мащабите отпреди кризата, но и това би било недостатъчно", отбеляза Танев и допълни, че преодоляването на този проблем би дошло с европейска помощ.