Решението на ВСС означава, че няма пречка оставката на Петров да влезе в сила и той да си тръгне с близо 20 брутни заплати обезщетение – така, както е по закон.
Според Mediapool въпросът за изтичане на давността е много спорен. Мнозинството във ВСС сметна, че дисциплинарно производство не трябва да се образува, защото това е трябвало да стане още през 2010 година, когато случващото се по случая „Цонев, Сантиров, Попов” стана публично известно.
Тази позиция предизвика недоумение, защото, въпреки изнесеното в медиите, съдът можеше да реши, че в случая няма провокация към подкуп. Поради тази причина единственото издържано решение беше да се приеме, че давностният срок тече от 3 февруари 2015 г. тази година. Тогава ВКС окончателно обяви, че именно Петьо Еврото е опитал да вкара Цонев, Сантиров и Попов в корупционна схема, а не те него.
На 1 април изтича срокът, в който прокуратурата може да образува дело срещу следователя за провокация към подкуп.
Припомняме, че съдия Владимира Янева, която беше председател на Софийския градски съд (СГС) съвсем доскоро, също се размина с дисциплинарно производство след решение на ВСС. Това стана, след като ВСС я махна от поста ѝ и тя не обжалва. А решението дойде, след като премиерът Бойко Борисов публично посочи, че заради аферата "Червеи" Янева заслужава 400 години затвор.