Около 1 милион лева отмъкнали две банди касоразбивачи, които атакуват банкомати у нас в последната година и половина, пише “24 часа”.
Четирима софиянци, които засега са неуловими, и банда молдовци, са майсторите в тези удари.
Всеки месец през 2014 г. има поне по два опита да бъде открадната, разрязана и опразнена машина за пари, почти двойно повече от предишната година. Разследващи събрали данни, че арестуваните преди седмици за два обира молдовци са извършили общо 10 атаки на банкомати и са прибрали над 300 000 лв.
В последните 6 месеца криминалисти засекли и тенденция опитни професионални крадци от чужбина да идват у нас на удари. Освен молдовците наскоро е заловено и дуо румънци, които извършили повече от 20 обира и напускали страната след всеки удар.
По данни на МВР през 2014 г. в България обирджии са атакували 23 банкомата, има 11 успешни кражби и 12 неуспешни опита. Най-много са случаите в София, сред които са и четирите откраднати цели машини.
През 2013 г. пък има 7 осъществени кражби, а опитите са били 8. Това е близо 60 процента увеличение, което за нашите мащаби прави проблема много сериозен, коментират експертите от МВР.
През 2013 г. е разкрит само един от обирите на машини за пари. А в началото на февруари 2015-а полицията залавя първата банда, която обира само АТМ устройства у нас.
33-годишният молдовец Валери Гайдарли и 28-годишният му сънародник Анатоли Терези бяха арестувани с ятака им в България на 4 февруари т.г. минути след като опитали да разрежат две АТМ устройства в Пловдивско. По разследването от последните дни обаче вече има сериозни оперативни данни и улики, че чужденците са атакували общо 10 банкомата, като са успели да оберат 6 от тях.
Гайдарли и Терези започнали ударите у нас през лятото на 2014 г. Начинът им на действие се повтарял при всички извършени от тях престъпления. Те влизали в страната за няколко дни, като идвали с кола, задължително с български регистрационни номера, от Румъния през Дунав мост, Дуранкулак или Кардам.
Ятакът на касоразбивачите бил Александър Петков, който също бил с молдовски произход, но след като дошъл като студент в Пловдив, взел българско гражданство. Той се занимавал легално с търговия с автомобили и така успявал да осигури на обирджиите различни коли с БГ номера, които да не правят впечатление. След удара тези автомобили се препродавали, разкриват разследващи.
Щом влязат на българска територия, двамата молдовски касоразбивачи започвали да обикалят малки населени места в Северна България, оглеждали банкомати и избирали този, който им направи впечатление, че е най-достъпен. Въпреки че правели оглед, чужденците не били толкова прецизни, за да изчакат кога е заредено с пари АТМ устройството, ами след два-три дни наблюдение атакували и взимали колкото има.
Така при някои от ударите им през есента на 2014 г. те си тръгнали с плячка от 80 хил. лева, а в други прибрали само 12 хил. лева, разкриват разследващи. Щом разбиели банкомат и вземели пари, обирджиите се качвали на колата и напускали страната.
180 касоразбивания са извършени в страната през миналата година по данни на МВР. За 2013 г. случаите са 199. Само при два от тези обири в столицата бяха отмъкнати 180 и 220 хиляди лева.
1808 пък са установените крадци в цялата страна за първите 2 месеца на тази година. За цялата 2014 г. полицията е разкрила и арестувала над 15 хиляди обирджии.
С 29% са намалели извършените кражби за първите 2 месеца на т.г. в сравнение със същия период на 2014, отчитат от полицията. Разкриваемостта на кражбите, която обичайно е ниска и е около 9% пък се е повишила до 16 на сто, сочат данните на МВР.
източник: dnes.bg