Между 23-ти и 24-ти блок на софийския квартал "Хаджи Димитър", там където лятно време живеещите наоколо си варяха компоти, са открити останките на римска селска вила от III век. Имението е включвало шест постройки, свързани с настлани с камък пътеки и разположени на площ от около 5 декара. Обори, хамбари, жилища за робите, различни стопански съоръжения свидетелстват как е бил устроен животът тогава, а съкровището от сребърни римски монети позволява да се установи по датите на управление на императорите, представени на тях, че разрушението на вилата е свързано с голямото готско нашествие през 270-275г.
Вилата, която сега се проучва, вече веднъж е била открита - през 1966г., когато започва изграждането на няколко жилищни блока. Тогава обаче обектът е бил изоставен и забравен.
Сега Центърът по архитектурознание към БАН в партньорство с Общинско Предприятие "Стара София", район "Подуяне" и сдружение "Трансформатори" са си поставили за цел да се разкрие оцелялото от античната вила, да се направи архитектурно и геодезическо заснемане, да се изготви цялостен проект за консервирането и експонирането на руините.
В зависимост от отпуснатите средства по програма "Култура" на Столичната община паметникът ще бъде социализиран, т.е. ще бъдат направени настилки, осветление, места за сядане, информационни табели. Една от идеите на екипа е два от автобусите по линия 85, чието обръщало е в непосредствена близост, да са своеобразна пътуваща реклама за обекта.
Най-забележителното от намереното, заслужаващо подобна реклама, е семейният мавзолей, казват хората, работещи по обекта. Това е постройка, отразяваща традициите на култа към мъртвите. Хипотезите са, че входът му е бил монументално оформен - с каменна дъговидна арка, стъпваща на мощни пиластри. И макар и запазен само в план, мавзолеят е свидетелство за идеите и вкуса на своя собственик, за архитектурата и строителството на епохата, за погребалните ритуали на езичеството, което е към края си.
Разкопките на комплекса започнаха на 2 август и благодарение на екипа и доброволците, към които се включиха дори и малките деца от квартала, днес обектът изглежда значително по-добре. Останките са разкрити и почистени. Сега очертанията на мавзолея и съседната сграда са ясно видими, на терена няма боклуци, окосена е тревата.
В момента тече проектирането, а след това ще има съгласувателни процедури с НИНКН (бившият институт за паметници на културата). Поради ограниченото финансиране се предполага, че до края на годината само зидовете ще бъдат консервирани. Ръководителите на проекта не губят надежда, че паметникът ще стане достъпен и постепенно ще се превърне в притегателен център в паркова среда.
източник: dnevnik.bg