Група граждански организации и коалиции ще проведат протест в София днес срещу споразуменията за свободна търговия, които ЕС подготвя със САЩ (ТТИП) и Канада (СЕТА). Шествието е насрочено за 16 ч., ще започне от столичната градинка "Кристал" и ще завърши пред Народното събрание. В цяла Европа и още няколко града в страната (Видин, Добрич и Варна) са организирани различни събития по същата тема, съобщават организаторите в писмо до медиите.
Вчера стотици поляци протестираха във Варшава срещу споразумението.
Организатори на протеста са Екологично сдружение "За Земята", Сдружение "Солидарна България", Гражданска инициатива за забрана на технологията фракинг за шистов газ в България, Коалиция "България без ГМО", Инициативен комитет "За чиста България".
Основната причина за протестите е, че се очаква страните - членки на ЕС, да гласуват подписването на споразумението с Канада на 18 октомври 2016 г. по време на Съвета на министрите в Люксембург, посочват организаторите на протеста в София. Според тях българското правителство е готово да гласува "за" СЕТА, без да е направило анализ за въздействието му, "само за да спечели малко положителен имидж от потенциалното отпадане на визите за Канада".
Те отбелязаха, че този въпрос дори не е предмет на споразумението.
"Потвърждение за незаинтересоваността на управляващите беше потвърдено и с неуспеха на Народното събрание да събере кворум в петък и макар и със закъснение, да успее да проведе поне един дебат по споразумението, за което беше предвидена точка в дневния ред", отбелязват организаторите. В същото време темата е широко дискутирана от месеци на най-високо ниво в повечето страни на ЕС. Например в Германия темата стигна и до Конституционния съд, припомнят те.
Според тях СЕТА крие редица негативни аспекти. СЕТА е "малкото братче" на компрометирания договор със САЩ ТТИП. Но е също толкова вредно за трудовите права, за екологичните стандарти, за безопасността на храните и много други стоки. То предоставя на мултинационалните компании същите лостове за влияние върху политиката, икономиката и демокрацията и възможности да изнудват правителствата за милиарди евро, които иначе биха могли да се изразходват за здравеопазване, образование, социални услуги, аргументират се организаторите на протеста. "Печелившите от тези договори ще са 1% - точно този процент, който и сега печели най-много. Губещи ще сме останалите 99%. България няма какво да спечели от тези договори. Но има много какво да загуби", завършват писмото си те.
През сепмеври десетки хиляди хора, организирани от профсъюзите, екоорганизации и опозиционни партии в Германия излязоха в защита на потребителските права.
Фотограф: Kai Pfaffenbach