Пълнят ти колата догоре с бензин или дизел – около 50 литра, след това отиваш при касиерката на бензиностанцията и казваш парола, част от която е името на кандидат-депутат от определена партия и си... тръгваш без плащане.
Вместо касов бон, имената на клиентите се записвали в тетрадка – тази нова схема за закупуване на гласове по време на кампанията за проведените парламентарни избори разкри на пресконференция окръжният прокурор на Добрич Пламен Николов. По този казус са разпоредени 7 ревизии и проверки на две физически лица и свързани с тях 5 търговски дружества, съобщи "24 часа".
"Прокурорите от петте района в Добричка област са работили по 33 преписки за нарушения в изборния ден. Всички са приключени с отказ за образуване на производство", добави прокурорът.
Работи се по 4 досъдебни производства, но разследването им ще се забави, тъй като ще се разпитват свидетели по делегация от други населени места.
Едното производство е за горивото. Другото е за намерените около 10 тона храни в склад за пестициди. Те са били разпределени на пакети, включващи трайни продукти – олио, брашно, боб, леща и др. Продуктите са от български производители. Доставчик е сдружение с нестопанска цел, регистрирано в Пловдив.
"По пакетите няма лого на партия, проследяваме пътя на парите", каза Николов. Храната е преместена в друг склад, а получател е бил кандидат-депутат от политическа партия.
Останалите две производства, образувани по време на изборите в Добричко, са срещу двама кметове на села в община Балчик с преобладаващо ромско население. Те поемали ангажимент за купуване на гласове срещу съответен процент за тях. Единият дори обещал да достави за партията, с която договарял, повече гласове, отколкото жители имало в селото - посочи Николов.
Той съобщи още, че е имало случаи на умишлено отклоняване на вниманието на органите на реда. Така е постъпила политическата сила с най-много нарушения, от която в изборния ден, докато вървяла търговията на гласове срещу гориво в Балчишко, била подадена жалба до всички институции, че на другия край на региона – в Тервел, има купуване на гласове и незаконна агитация в полза на друга партия. Този сигнал не се е потвърдил.
"Сред другите нарушения са водене на агитация на чужд език – като сигналите са изпратени до РИК, организиране на митинги и събрания без предварително да е уведомена местната власт – тези сигнали са изпратени до кметовете за налагане на глоби на организаторите", обяви Николов.
Най-много са нарушенията в общините Добрич, Добричка и Тервел, а три четвърти от тях са от една политическа сила, която действала в райони със смесено население – добави окръжният прокурор.
източник: dnes.bg