Винарна, датирана от времето на Атила - първият владетел в „Именника на българските ханове"
популярен у нас като Авитохол, бе открита при разкопки на Византийска крепост. Калето, датирано от V-VІ век след Христа, се намира в околностите на Бяла, на 50-ина километра южно от Варна.
Втора поредна година екип от Варненския археологически музей, воден от доц. Валери Йотов, търси артефакти в крепостта, която се простира на 40 дка край нос „Св. Атанас". В нея е открита и раннохристиянска базилика с размери 23 на 16 метра.
На 3 места в античния храм са открити части от стенописи, които са сред най-ценните находки в района.
Разкопките се осъществяват без никаква помощ от държавата, изцяло с общински средства, посочи кметът на Бяла Анастас Трендафилов. Съгражданите му следели с жив интерес археологическата дейност в района. На внимание се радвал и разкритият тази година музей, в който са изложени находките от византийската крепост, сподели Трендафилов.
Че Бяла е отворена за археологическите открития говори и фактът, че морското градче ще приеме участниците в международната конференция по археология, която Варненският исторически музей организира от 23 до 25 септември. Основно форумът ще се случва във Варна. Археолози от шест страни ще дискутират и изнесат общо 26 доклада по темата „Отражения на вярата. Християнска архитектура и изкуство ІV - ХV в.". Освен родни учени,
в конференцията ще се включат изследователи от Македония, Румъния, Русия, Украйна, Великобритания
и за първи път от Австралия.
Самуилова катедрала „Св. Ахил" на едноименния остров в Преспанското езеро
Предпремиерно ще бъде представен нов документален филм за българските паметници в Албания. Ще бъде представена и новооткритата царска църква в старата българска столица Преслав.