Изчезването на животински и растителни видове сега е до 1000 пъти по-бързо от регистрираното във фосилните находки.
Тази биологическа криза е най-тежката от изчезването на динозаврите преди 65 милиона години, предаде Ройтерс, позовавайки се на данни на ООН.
Преговорите, организирани от ООН в японския град Нагоя от 18 до 29 октомври целят да бъдат приети цели, които да ограничат изчезването на видове, допълва БТА.
Учените изтъкват, че светът трябва да предприеме мерки, за да бъдат избегнати бедствия като пресъхването на Амазонка и мъртвите зони в океаните, причинени от натрупването на изкуствени торове.
Увеличаващото се население на земята, което до 2050 г. ще достигне 9 милиарда, ще има нужда повече от всякога от природа, за да може да диша чист въздух, да пие чиста вода, да събира нови лекарства от горите, да отглежда селскостопански култури.
- Почти 30 държави отчитат 90 процента загуба на горски масиви. Темпът на обезлесяване обаче намалява. През изминалото десетилетие то е 13 милиона хектара годишно (колкото площта на Англия) в сравнение с 16 милиона хектара през 90-те години на миналия век.
- Кораловите рифове в Карибско море са намалели с 80 процента, а мангровите гори в света - с 30 процента за 20 години.
- Според Червения списък на застрашените видове, издаден от Световния съюз за опазване на природата, 22 процента от бозайниците в света са пред изчезване. Пред тази заплаха са изправени почти една трета от земноводните, всяка осма птица, 27 процента от рифовите корали и 28 процента от иглолистните растения.
- Изследване на британската компания "Тру кост" показа, че водещите 3000 компании, чиито акции се търгуват на фондовата борса, причиняват щети на околната среда за 2,2 трилиона годишно.