Уникален музикален инструмент със стереозвучене изобрети смолянският гайдар и майстор на гайди и чанти за тях Христо Топчиев, предаде радио „Фокус” – Смолян.
Инструментът, издаващ звук, наподобяващ кавал, носи името родопски свирел и няма аналог в нито една фолклорна област на България. Музикалното творение се състои от 15 елемента, изработени ръчно от орех, акация, череша и рога от крава. Топчиев обясни, че работи над изобретението си от началото на годината.
През месец май инструментът е бил готов, но майсторът продължил да го усъвършенства, за да може от него да произлезе звук, който да е уникален. Първоначално свирелът се е състоял от три елемента. Постепенно обаче Топчиев добавял нови и нови елементи, за да се получи нещо наистина впечатляващо.
Родопската свирка на Топчиев започва с наустник, следвана от няколко цилиндрични устройства за спиране на склюнката и цилиндрични отвори за разпределяне на въздуха.
Едната тръба на свирела има само три дупки, а другата пет. За резонаторни отвори служат два рога от крава, като всичко е с цел да излиза по-плътен звук. Освен това устройството има два тона, които могат да се регулират. Топчиев е категоричен, че с него могат да се изсвирят всичкипознати родопски песни както бързи, така и бавни. До момента възможностите на свирела са се представили на Националния фолклорен събор в Копривщица, както и на Гайдарското надсвирване в Гела.
Майсторът е записал и няколко песни на компакт диск в професионално студио, има и видеоклип. Топчиев бе категоричен, че на инструмента може да свири всеки, който знае да свири на гайда и кавал с тази разлика обаче, че има само три дупки. Уникалното на инструмента е, че ще може да се свири с двете ръце, по двете тръби, но има все още настройки, които да позволят това.
Тонът му е сол, но има възможност за ми. Има и желаещи да си закупят инструмента и да са се научат да свирят на него, но все още се работи по макетния вариант. Преди време Топчиев изработи и най-малката родопска каба гайда, която бе направена от кожата на кози тестиси. В момента Топчиев кандидатства с гайдата в рекордите на Гинес, като иска да запише музикалния си инструмент, като най-малката каба гайда в света. Гайдата е наречена от майстора „шута гайда”.