Скален котлон, прототип на днешните готварски печки, разкри на Перперикон археологът Николай Овчаров, съобщава Дарик.
Находката е датирана към 3-4 век и представлява оформен скален къс с камера в долната част и два кръгли отвора в горната.
В камерата се е слагала жарава, а върху кръглите отвори са поставяни съдовете.
"Нагрявал се е камъкът, нажежавал се въздухът, а от там – и гърнетата, поставяни върху античната печка. Спокойно можем да наречем находката котлон или по-скоро - прототип на съвременните котлони", убеден е професор Овчаров.
Той направи равносметка на продължилото близо 4 месеца археологическо лято. Според него откритието на тази година е връзката между двореца светилище и акропола.
Проучени са близо 100 метра крепостна стена, строени през различни периоди. Тя е дебела 3 метра и е свидетелство за това, че на Перперикон е разкрита най-мощната антична крепост в Родопите от Римския период - втората половина на 3 век след Христа.
Скалното укрепление опасва двореца светилище, където се намира античният храм, за който се твърди ,че е храмът на Дионис.
По думите на Овчаров две са били функциите на Перперикон - култова и контролираща златодобива, който през онези векове процъфтявал.
Стотици са находките, които екипът на проф. Овчаров разкри през тази година на Перперикон. Сред тях са римска лампа с изображение на гола танцьорка, най-старото изображение на кукер по българските земи от 13 век, сребърни и бронзови накити, оловни печати, сред които и този на патриция Теодорокан, събирал войска на Перперикон, за да завладее Плиска и Преслав, двете скални гробници, едната от които е като тази на Татул.