Главният ръководител на българския клон на ислямистката организация "Ал Уакф Ал Ислями" е ходжата на Сърница Саид Мутлу. Това заяви наблюдаващият прокурор по случая в Пазарджик Нели Попова, цитирана от БТА.
Мутлу и останалите членове на организацията са наблюдавани две години, като са използвани и специални разузнавателни средства, допълни тя. Домът на ходжата е един от проверените в община Велинград адреси по операцията на МВР, ДАНС и прокуратурата в Пазарджик за пресичане дейността на българския клон на организацията. От имотите са иззети книги и ръкописи на арабски език, компютри и големи суми пари.
Вчера МВР, Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и прокуратурата проведоха съвместна масирана акция срещу дейността на нерегистрирания български клон на ислямистката организация. Спецполицаи претърсиха домове на имами, офиси и жилища в района на Смолян, Велинград и Гоце Делчев. В гоцеделченското село Лъжница дори се стигна до напрежение, след като полицията иззе от дома на местния имам литература, дискове и компютър.
Попова обясни още, че българският клон е учреден в Истанбул и разполага с програма, "чиято дългосрочна цел е ислямизация". Финансирането на дейността се осъществява от Саудитска Арабия
през Турция, като парите достигат до страната ни незаконно, добави прокурорът.
Според нея Саид Мутлу разполага с лектори, които обучават момчета и момичета срещу месечно възнаграждение, а подрастващото поколение се наблюдава от платени застъпници. Организацията разполага със свои квартири за пропаганда в Благоевград, Пловдив и София. По думите й за анализ на иззетата литература при акцията ще са необходими няколко месеца. При претърсванията и обиските в Сърница и велинградското село Кандови са иззети 30 чувала с доказателства - лични записки, книги, компютри, лаптопи, флашки, саморъчно написани лекции, програми, каза още Попова. Тя допълни, че в единия дом са намерени 17 хиляди лева, а в другия около 4000 евро, както и около 500 арабски банкноти.
През 1994 година е било отказана регистрация на ислямистката организация,съобщи по-рано министърът за българите в чужбина Божидар Димитров в Пловдив. Той допълни, че преценката дали в едно вероизповедание има радикален ислям или не, е на българският съд , а не на Дирекцията по вероизповедания. Според него логично е било ДАНС като сериозна организация да не предприема така стъпка, която може да разклати етническия мир у нас и да докладва по тази операция единствено на премиера и вътрешния министър, без да вдига шум.
Главният секретар на мюсюлманското вероизповедание Хюсеин Хафъзов обаче каза пред БНР, че такава организация и фондация е имчло в България, закрита е със съдебно решение "и оттам насетне не е провеждала никакви мероприятия или никаква дейност". Той допълни, че няма как да знаят дали съмишленици на организацията продължават да действат тайно в страната. Хафъзов каза още, че всички подобни акции досега, когато "отново са открити такива документи и материали, акции от аналогичен характер, завършиха с оправдание на заподозрените".
Междувременно говорителят на Окръжна прокуратура – Смолян Недко Симов съобщи, че четирима души от областта са уличени като съпричастни към дейността на "Ал Уакф Ал Ислями". Престъплението, за което е образувано досъдебното производство в Окръжна прокуратура – Смолян, е по чл. 321 ал. 1 от НПК- за ръководене или организиране на престъпна група. По думите му тепърва ще се прави анализ за съпричастността на четиримата към организацията и допълни, че делото съдържа класифицирана информация.
източник: dnevnik.bg