Зала с площ от 1000 кв м., изпълнена със 100 милиона семена от слънчоглед. Така изглежда най-новата инсталация на модерно изкуство в прочутата галерия "Тейт модърн" в Лондон.
Китайският художник Ай Вейвей е използвал 150 тона точни копия на семки, направени от порцелан и всяко от тях е с уникални шарки и форма. Те са изрисувани ръчно от занаятчии в китайския град Дзиндъджън, прочут с производството на порцелан за императорския двор.
Процедурата по създаването им, изпичането, боядисването и повторното изпичане е отнела 2 години.
Инсталацията в турбинната зала на бившата електроцентрала, превърната в галерия, се казва просто "Слънчогледови семки" и може да бъде видяна до май следващата година.
Според критиците въздействието е като на Дзен градина. Това е минималистична демонстрация на нещо едновременно много елементарно и много сложно. Вейвей ни напомня за Уорхол, омесва в тези подвижни пясъци китайска история и западен консумеризъм и ни кани на своя "магически килим", по който да се потъркаляш сред неповторимо усещане и шумолене, коментира пресата на Острова.
Според някои зрители обаче "това не е изкуство, а хамбар".
Посланието на Вейвей отива отвъд естетиката и е заредено с идеология. Той е син на репресиран от комунистите известен китайски поет и е живял 5 години с родителите си в трудов лагер.
За художника "Слънчогледови семки" е напомняне за т.нар. Културна революция в Китай, когато Мао Дзедун бе представят като слънце. Семките символизират милионите хора, следващи като слънчогледи великия вожд. Роденият през 1957г. Вейвей си спомня също как като дете люпенето на семки сближавало хората във времена на изключителен недоимък.
Днес той е известен по цял свят най-вече с това, че е автор на дизайна на "Гнездото" - централният стадион за олимпиадата в Пекин от 2008г., и поддържа популярен критичен към властите блог.