Откритата наскоро планета Gliese 581g, условията на която според астрономите допускат наличието на живот, може да се окаже обитаема. Австралийският учен Рагбер Бхатал твърди, че е наблюдавал в района на Gliese 581g внезапни изблици светлина, напомнящи на лазер, предава Fox News.
Бхатал е участник в международния проект SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), чиято цел е търсенето на извънземен разум. Според него първите светлинни сигнали от страна на Gliese 581g са забелязани през декември 2008-а – две години след откриването на планетата от учените.
Колегите на учения се отнасят скептично към твърдението му. „Познавам този учен. Когато за първи пътразказа за видяното, го попитах за подробности, но той не можа да ми ги даде – казва известният астроном Франк Дрейк, създал формулата за изчисляване на броя на извънземните цивилизации, с които е възможен контакт. – Смятам това за много подозрително“.
Gliese 581g стана известна на обществеността на 29 септември т.г., когато учените Стивън Вогт от Калифорнийския университет в гр. Санта Круз и Пол Батлър от Института „Карнеги“ във Вашингтон обявиха, че са открили планета, потенциално годна за живот.
Gliese 581g е една от шестте планети, въртящи се около червеното джудже Gliese 581, което се намира на около 20 светлинни години от Земята. В същото време Gliese 581g е единствената планета,разположена в т.нар. обитаема зона Gliese 581 – областта, където може да съществува вода в течно състояние, чието наличие е основно условие за възникването на живот.
Наблюденията показват, че масата на Gliese 581g е три-четири пъти по-голяма от масата на Земята. Нейният радиус е 1,3-2 пъти по-голям от този на нашата планета и тя се класифицира като еднотипна със Земята.
Периодът на въртене на Gliese 581g е около 37 земни дни, а оценъчната й маса позволява да се предполага, че повърхността на 581g е покрита със скали и камъни, а гравитацията й е достатъчна за съществуването на атмосфера. Това не означава задължително, че планетата е годна за обитаване от хора.
Планетата още няма официално наименование, но Фогт я нарича „Светът на Зармина“, в чест на своята жена, пише NEWSru.