Учени разбраха защо влюбването действа като силно болкоуспокояващо - то стимулира мозъчните пътища за възнаграждение, подобно на наркотик, предаде Асошиейтед прес.
Изследване на екип от Станфордския университет показа, че страстната любов има невероятен болкоуспокояващ ефект
благодарение на значителни промени в настроението. Това е свързано с действието на химикала допамин.
"Когато хората са щастливо влюбени, в много отношения са като под въздействието на амфетамини и стимуланти. Те са много възбудени, губят си апетита, получават безсъние, активни са и пълни с енергия", обяснява д-р Нора Волков от екипа.
Резултатите от изследването на мозъка на 15 влюбени доброволци показа, че чувствата при вида на снимка на обекта на
желанието им облекчават причинената им лека болка.
Функционалният магнитен резонанс разкри, че ефектът от еуфоричната любов може да бъде сравнен с действието на морфин или кокаин.
"Това са много дълбоки и стари системи в мозъка ни, свързани с допамина - първичен невротрансмитер, който влияе върху настроението, чувството за задоволство и мотивация", каза д-р Шон Маки.
Разсейването от болката, например със задачата да бъдат изброени спортове, в които не се използва топка, също дава такъв ефект, но чрез друг механизъм - когнитивния.
Това означава, че мозъкът е способен да генерира реакции за контролиране на болката без лекарства. Ако ги опознаем по-добре, може би ще успеем да предизвикваме това, отбелязват учените.