Около една пета от гръбначните животни в света са застрашени от изчезване.
Това показва мащабно изследване, което подчертава тежкото състояние на природата - основна тема на двуседмичната конференция за биоразнообразието в японския град Нагоя, съобщават Ройтерс и Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
За целите на изследването над 170 учени от 38 страни са използвали данни за 25 000 вида, включени в Червения списък на Световния съюз за опазване на природата, допълва БТА.
Специалистите са изследвали статута на бозайниците, птиците, земноводните, влечугите и рибите в света. Авторите на проучването са установили, че средно за 50 вида бозайници, птици и земноводни всяка година заплахата от изчезване става все по-сериозна в резултат на разширяването на ферми и плантации, незаконното изсичане на горите, прекомерния лов, свръхексплоатацията на ресурси, нашествието на екзотични видове.
Изследователите отбелязват, че най-сериозно е положението в Югоизточна Азия заради разрастването на палмовите плантации, оризищата и незаконната сеч. Добрата новина е, че усилията за опазването на видовете са намалили общия процент на загуба с 20 процента.
Авторите на проучването съобщават, че статутът на 64 вида бозайници, птици и земноводни се е подобрил. Сред тях са и три вида, които са били изчезнали в естествената им среда, но повторно са въведени сред природата - калифорнийският кондор и чернокракият пор в САЩ, и конят на Пржевалски в Монголия.