От България към САЩ има около пет канала за трафик на антики, като един го водим за вече несъществуващ от около две години. Това каза директорът на дирекцията в ГДБОП, отговаряща за трафик на антики Володя Велков. Той участва на семинар в Пловдив за обучение на медии, магистрати и полицаи за опазване на културното наследство.
По думите му за нефункциониращ се води каналът на известния трафикант от Пазарджик Ганчо Загорски, който от години живее в Щатите. В отговор на въпрос Велков каза, че Загорски е работил паралелно и на едно ниво с брата на бившия главен прокурор Никола Филчев – Ангел Филчев, а понякога са действали съвместно. Попитан дали и каналът около Ангел Филчев може да се смята за разбит, антимафиотът каза, че няма данни за това.
Почти всичко, което се намери в страната, се изнася, а вътрешният пазар е почти разрушен, посочиха за пореден път Володя Велков, както и прокурорът от Върховната касационна прокуратура Николай Соларов.
Основният трафик е през Австрия, което задължително минава през Митко Станков – Бузата, посочи шефът на антимафиотите, отговарящ за антиките. Прокурорът пък намекна, че при бягството му от страната преди години, Бузата е бил подпомогнат от тогавашен народен представител. В отговор на въпрос Велков уточни, че става дума за председателят на Партия Либерален конгрес и депутат от Седмото Велико Народно събрание през 1990-91 г. Янко Янков.
Самият Янков пък е кум на бившия главен прокурор Никола Филчев. Има неслучайни случайности, коментира лаконично Велков.
Антимафиотите са установили, че в Германия има още две депа и канали на подобно ниво, като това на Митко Станков. Имало бази в Швейцария, Франция и в Лондон. Трафик върви освен към САЩ, към Канада, Япония. Ново направление пък било арабския свят, имало трафик и към Австралия.
Реално "копаещи" антики са 200-300 групи в България, каза Володя Велков. Всяка от тях си има отговорник, който отговаря за продажбата, а досега не е имало случай някой да предлага сам.
По-рано днес, на същата дискусия,прокурорът от Върховната касационна прокуратура Николай Соларов предложи да се направят промени в закона за културното наследство и наказателното законодателство. Целта им е да се предвидят строги санкции, дори затвор, за собственици на сгради-паметници на културата, които ги оставят да се срутят, за да могат след това безпроблемно да продадат имота или да строят на негово място.
източник: dnevnik.bg