Астрономи твърдят, че за пръв път са открили планета, която е извън нашата галактика. Тя прилича на Юпитер и е част от слънчева система, която едно време е принадлежала на галактика джудже.
Според учените небесното тяло обикаля около звезда на 2000 светлинни години от Земята, предава ВВС.
Откритието е направено с телескоп, който е собственост на обсерватория в град Ла Сила в Чили, разположена на 2400 метра надморска височина на около 600 км северно от столицата Сантяго.
„Ловците” на планети до сега са открили около 500 т.нар „екзопланети” извън слънчевата система, използвайки различни астрономически техники.
Всички открити планети обаче са характерни и за нашата галактика, Млечния път.
Тази планета се намира в орбита около звездата, която играе ролята на Слънце. Според учените топлото небесно тяло е претърпяло еволюция, преминавайки през фаза на „червен гигант”, изчерпвайки основните си запаси водородно гориво. Откритието е особено важно, тъй като след около 5 милиарда години Слънцето също се очаква да претърпи трансформация в червен гигант.
Възможно е звездата вече да е погълнала други небесни тела от своята орбита, което би довело до ускоряване на движението й. Това означава, че времето на планетата изтича и тя може да изчезне твърде скоро.