Всяка година в България се дипломират над 10 хиляди икономисти и 7000 прависти - много са, а в същото време нямаме заварчици. Това заяви председателят на Младежкото обединение в БСП Явор Гечев на кръгла маса в Националния пресклуб на БТА на тема "Защо образованието трябва да е приоритет на държавата?".
По думите му е необходима визия от какви специалисти има нужда държавата. Държавна поръчка в университетите - ама какво поръчваме, отбеляза той. Така Гечев обобщи дискусията, в която участваха депутати от левицата, млади социалисти, студенти и представители на неправителствени организации. Той посочи като предложение на Младежкото обединение в БСП работещите студенти да бъдат освободени от данъчна тежест.
На обсъждането Илия Доленски, председател на Студентския съвет на Университета по архитектура, строителство и геодезия, отбеляза, че всеки завършил гимназия може да стане студент, защото има повече бройки за обучение във висшите училища, отколкото са кандидат-студентите. Той посочи, че бройките се предлагат от университетите и се одобряват без забележка от Министерския съвет. Според Доленски трябва да има визия какви специалисти са нужни и тогава да бъдат определени местата "държавна поръчка". По думите му държавната поръчка трябва да покрива всички разходи на студента.
Николай Маринов, председател на Сдружение "Информационен младежки съюз", посочи, че държавата и бизнесът трябва да обединят усилията си, така че младите хора, които излизат от университети на пазара на труда, да си намират работа. По думите му иначе алтернативата е да напуснат страната.
Освен това студентите трябва да работят, за да учат, което се отразява върху качеството на образованието, посочи Маринов. Той отбеляза, че стипендиите са малки, а и сега допълнително се намаляват. Маринов предложи студентската стипендия да бъде поне колкото минималната работна заплата, за да може да покрива по-голяма част от разходите на студента.
Ивайло Найденов от Клуб "Дебати" в Техническия университет отбеляза, че при 7,5 милиона души население 52 университета в България са много и това се отразява върху качеството на обучение. По думите му бизнесът иска един готов работник, в който да не инвестира нито стотинка, а още от първия ден да му носи добавена стойност. Участниците в дискусията се обединиха и че практическите стажове по време на обучението са малко. БТА
източник: actualno.com