Компанията "Локхийд Мартин", подизпълнител на НАСА, разработва мисия, в рамките на която към обратната страна на Луната ще бъде изстрелян космически кораб с астронавти на борда.
Стартът е предвиден за 2016-2018 г., съобщи сайтът Space.com. Мисията е получила названието L2-Farside Mission (в превод от английски това означава "L2-мисия към тъмната страна на Луната").
Абревиатурата L2 съответства на т.нар. Точка на Лагранж 2 на системата Земя-Луна - област от космическото пространство, където космическите кораби остават да "висят" неподвижни над дадена точка от лунната повърхност, допълва БТА.
От "Локхийд Мартин" предвиждат да използват по време на мисията ракетата "Орион", разработена за лунната програма на САЩ. Астронавтите на борда ще наблюдават работата на роботи на повърхността на Луната и ще контролират действията им. Предвижда се екипажът от астронавти да остане в космоса в продължение на месец.
Представители на "Локхийд Мартин" отбелязват, че по време на мисията L2-Farside Mission ще се изследват възможностите на хората да понесат условията в далечния космос в продължение на относително дълго време, но без сериозен риск за тяхното здраве. Изследователите ще тестват системите за безопасност на "Орион", които в перспектива ще бъдат използвани и за по-продължителни полети.
По време на L2-Farside Mission ще бъдат проверени последствията от по-бързото навлизане в атмосфферата на хора и на космически кораб (средно скоростта ще е с 40-50 процента по-голяма, отколкото при завръщане от околоземна орбита).
Според представители на компанията мисията L2-Farside Mission ще е полезна за разработката на по-глобални бъдещи пътешествия в космоса, в частност кацането на хора на астероиди и полет до Марс.
Тези две цели са сред основните приоритети в новата американска стратегия за усвояване на космоса. Мисията към астероид е предвидена за 2025 година, а пилотираният полет до Марс - за 2030 година.