На отдалечен канадски остров в Арктика, където сега не растат дървета, бе открита "мумуфицирана" гора, която позволява на учените да разберат как растенията са реагирали на климатичните промени в древността, съобщи Асошиейтед прес.
Придобитите познания ще им бъдат от полза при изследването на последствията от глобалното затопляне в Арктика, допълва БТА. Древната гора на остров Елсмир, който се намира северно от Северния полярен кръг в Канада, включва изсъхнали брези, борове и смърч.
Изследователят Джоел Баркър от Държавния университет на Охайо я открил случайно, докато лагерувал там през 2009 г. През лятото т.г. той се върнал на острова, за да изследва обекта, който е бил затрупан от лавина преди 2-8 милиона години.
Неотдавнашното топене на снеговете позволило да се открият добре съхранените останки от стволове на дървета, листа и иглички на борове. Десетина подобни "мумифицирани" гори съществуват на територията на Канада в Арктика, но тази се намира в най-северната част на страната.
Гората на остров Елсмир е съществувала по времето, когато климатът в Арктика е бил по-топъл от сегашния и след това е настъпило застудяване.
Съдейки по липсата на различни видове дървета, изследователите подозират, че растенията в района са се затруднявали да оцелеят след бързите климатични промени, свързани със заменяне на широколистни с иглолистни дървесни видове. Резултатите от изследването бяха представени на среща на Американския геофизически съюз в Сан Франциско.