Последните оптични сензори бяха монтирани на уникалната антарктическа обсерватория IceCube, чиято основна част се намира на дълбочина 2,5 км в леда на Южния полюс, съобщава пресслужбата на проекта, цитирана от РИА Новости.
IceCube, разработен от международна група под ръководството на специалисти от Университета в щата Уисконсин, ще се занимава с търсене на неутрино, което се образува като резултат от най-мощните катаклизми във Вселената, такива като силно гама-лъчение и взривове на свръхнови звезди. Изследването на неутриното ще позволи на учените да проникнат по-дълбоко в тайните на процеса на появяване на най-високоенергийните частици в природата.
Неутриното e неутрална субатомна частица, която се образува в момента на преобразуването на неутрони в протони, което настъпва по време на ядрени реакции. Те се движат по права линия със скорост, близка до скоростта на светлината, и са толкова малки, че преминават през всяка материя. Тези уникални характеристики правят откриването на частиците много трудно. Изследванията, свързани с изучаването на неутриното, продължават от 1950 г.
„Благодарение на това, че станцията е разположена „на края на света“, IceCube позволява да се проверят предположенията за особеностите на фундаменталните частици, които се раждат при най-удивителни събития във Вселената. Съвременните оптични сензори, „замразени“ в леда на Земята, фиксират редки сблъсъци между молекули на водата и неутриното“, се казва в съобщението.
„Капанът“ на IceCube за неутриното се състои от пробит в леда отвор с дълбочина около 2,5 км, в който са спуснати 86 въжета с 60 оптични сензора. Основното в работата на IceCube е използването на абсолютната прозрачност на дълбочинния лед в качеството на естествен „пълнител“ на детектора, необходим за засичане на сблъсъците между неутрино и атоми.
Оборудването и компонентите на инсталацията са доставяни от крайбрежната антарктическа станция Макмурдо, а след това с помощта на самолет са пренасяни на Южния полюс. Строителството е протичало в денонощен режим само през антарктическото лято – от ноември до февруари, по време на полярните дни.
Любопитно е, че учените, работещи с IceCube, откриха в южната половина на небосвода „горещо петно“ – загадъчна неравномерност в разпределението на космическите лъчи с енергия десетки тераелектронволта.