Екип от учени е разгадал генетичния код на дивите ягоди и определен вид какаово дърво, използвано за производството на фин шоколад, което може да позволи създаването на подобрени варианти на известните растения, предаде Ройтерс.
Дивата ягода е тясно свързана с важни земеделски растения като ябълки, круши, праскови и малини, и разбира се – домашните ягоди, така че генетичната й карта ще помогне за създаването на нови сортове, надяват се изследователите.
Поради "относително малката" генетична карта на дивите ягоди, е по-лесно да се получи достъп до полезните гени, смята Дан Сарджънт от Британския съвет по биотехнологии и биологични науки и изследвания, работил по проекта.
Дивите ягоди имат около 35 хиляди гена, около един път и половина повече от хората, и повечето от тях ще присъстват и в домашните им варианти. Ускорените изследвания ще доведат до подобряване на сортовете, особено сред търговските сортове.
Може да се стигне до създаването на сортове с по-добър вкус, устойчиви са на топлина, по-трайни са, устойчиви на вредители или просто изглеждат по-добре.
В друго изследване екип френски учени е разгадал почти целия геном на Theobroma cacao, използвано за производството на шоколад.
Какаовото дърво се отглежда от около 3000 години и всяка година се произвеждат 3,7 милиона тона какао. Растенията имат по-сложна ДНК от животните. За сравнение хората имат около 20-25 хиляди гена.
През август учените разгадаха и публикуваха почти целия геном на пшеницата, изхранваща една трета от населението на света.